Jaká bude LIGA PG v roce 2008?

Česká liga paraglidingu je seriál závodů, který má dlouhou, zajímavou historii a v posledních letech se těšil malé účasti. (V roce 2007 jen 52 závodníků!) Rozhodli jsme se proto soutěž oživit a přiblížit ji více pilotům a jejich možnostem.

Hlavním naším cílem je zvýšit zájem pilotů létat ligové závody, a tím jim pomoci v jejich rozvoji. Vždyť snad všichni naši piloti co dosáhli a dosahují úspěchů sbírali první zkušenosti nejen se závodním létáním právě v české lize.

Pokládáme si tedy otázku co přiláká více pilotů na ligové závody? Dalo by se říci, že každý pilot co létá český pohár, by mohl létat ligu – navíc zde vidím několik přínosů oproti tomu když létám sám na kopci.

Jako nejdůležitější mi přijde možnost pozorovat dění na zemi a ve vzduchu. (a navíc je zde i koho se zeptat). Je zajištěna pozemní podpora a všechny důležité informace, v průběhu závodu mají tedy piloti navzájem stejnou možnost rozhodovat o taktice letu, téměř stále se mají na očích, startují ze stejného startu, letí stejným směrem ke stejnému cíli v podobnou dobu (pomůže mi tedy sledovat jak se kde kdo vypořádal se současnou meteo situací, tím se učím a rozvíjím cit pro letové počasí). Každý má však motivaci pro létání ligy jinou.

Co se připravuje:

  • kategorie závodu FAI 2 ( chceme pomoci organizátorům zajistit tento status pro každý závod, jistě pomůže přilákat více zahraničních pilotů)
  • propagace na webu, kde budou o lize přehledné informace (usnadnit tím pilotům orientaci a napomoci popularizaci závodů)
  • atraktivní vyhodnocování jednotlivých kol na webu, rozbor treklogů najednou, kde je ideou komentář zkušeného pilota

 

Naše názory na řešení předneseného problému, se různí a proto představujeme několik otázek k veřejné diskusi:

  1. Vyhovoval by vám stávající model, tj.tři samostatné závody s pevně daným termínem? Pokud nikoliv, jaký model navrhujete.
  2. Jaký je váš názor na více kratších závodů? Například 4. nebo 5. závodů na 4-5 dní, termínované tak aby pokrytím vycházeli na co možná nejméně pracovních dní (svátky a víkendy) .
  3. Náhradní termíny z důvodu špatného počasí? Závod by měl stanoven hlavní a o týden později náhradní termín. Bylo by to pro vás komplikací či příjemnou variantou. Případně jaké potíže by vám nastali se změnou dovolené na poslední chvíli?
  4. Kdy a jak se rozhodujete se soutěže zúčastnit? Podle místa konání, dní dovolené, termínu, místa konaní, počasí, na poslední chvíli, před sezonou?
  5. Co je pro Vás nejvíce rozhodujícím kritériem o účasti? co vás první napadlo…Motivovalo by vás k účasti, kdyby na konci letového dne následoval rozbor treklogů, které udělá zkušený pilot na projektoru?
  6. Uvítáte více závody v ČR nebo v zahraničí?
  7. Přivítali by jste závod v ČR se starty z odvijáků?

Vyjádřete se prosím v diskusi na PGweb fóru k tomuto tématu, nebo zašlete zprávu na sportovnikomise@svazpg.cz

Vaše názory nás zajímají a hodláme z nich připravit model pro rok 2008.