Sport MPG

Motorový paragliding je sportem, který může být provozován rekreačně i soutěžně. Tyto dva přístupy se navzájem doplňují. Pilot se naučí létat, získá potřebné informace pro samostatné rekreační létání a většině to takto vyhovuje. Jsou ale piloti, kteří chtějí poměřit své dovednosti s jinými a pro ty je tu soutěžní létání. Svaz podporuje organizování několika úrovní soutěží, jak pro začínající piloty, až po mistrovské soutěže. Ze kterých se hodnotí výběr reprezentace.

Reprezentační piloti testují nové technologie, motory, padákové kluzáky a další doplňkovou výbavu a tím pomáhají s vývojem bezpečnějších a úspornějších strojů. Tyto poznatky využívají výrobci i při výrobě vybavení pro rekreační piloty. Bez rekreačního létání by nebyla širší podpora soutěžního létání od výrobců techniky a bez soutěžního létání by nebyly zkušenosti pro vývoj lepšího vybavení.

Soutěže Liga MPG a mistrovství ČR jsou organizovány podle FAI pravidel, platných v daném roce. Jak se vyvíjí technika, zlepšují letové vlastnosti, upravuje se každým rokem i soutěžní řád FAI. Většinou nedochází ke změnám velké části řádu. Spíše se doplňují zjištěné nepřesnosti výkladu a hlavně se upravují či přidávají nové disciplíny do katalogu úloh.

Svaz motorového paraglidingu se snaží vytvářet podmínky pro vzájemné podporování jak rekreačního, tak i soutěžního létání.