Placák – nové startoviště

Kde vzniká nové startoviště?

Vzhledem k nečekané místní loňské invazi nových pilotů vznikla myšlenka vybudovat startoviště pro začínající piloty. Oslovili jsme starou rogalistickou reprezentační gardu z bývalého Delta klubu Karlovy Vary Jaromíra Černého a Emila Dvorožňáka (objevitele téměř všech místních terénů) a při nedávné změně vlastníka vytipovaného pozemku, který je mimochodem velký fanda letectví, ihned svitla velká naděje na úspěch.
Už jen zbývalo oslovit okolní majitele a jejich nájemce, revírníka a správce Lesů ČR a to nejtěžší na konec „jednání s předsednictvem Svazu paraglidingu“.

Pak už to běželo jako na drátku, vyřezání drobných náletových dřevin tak, aby nedocházelo ke zdržování najaté techniky.

Skrývka úrodné zeminy, úprava sklonu skalnatého terénu a následné zahrnutí plochy potaženou geotextilií a osazení travním semenem, tak aby start byl co
nejpříznivější. Na téma sklonu proběhla velká a vášnivá diskuze. Správnost řešení se doufejme potvrdí při prvních cvičných startech.

A to vše za přísného dozoru již zmiňovaného Emila Dvorožňáka, který také dbal na vhodnost a zaoblení sklonu startoviště nejen pro závěsné létání.

Mladí a neklidní se také podíleli, i když se děvčata nerada fotí, to ale neplatí ovšem o mladém, za nás talentovaném, pilotovi a doufáme budoucím záchranáři Šimonovi Puškáčovi, ale i pro čerstvé absolventy, kterým naše skromná startovací ploška na Černém vrchu úplně nepřirostla k srdci. Anička Babáčková, Marcela, Leona, Verunka, Radek Hladíkovi a Petra Varady a také letos nastupujícím do kurzu Viktor Zemančík, Jonáš Vavroušek, Julie Trunečková a doufáme, že se přidají další mladí členové oddílu TJ Klášterec nad Ohří. Tedy pokud jim to maminky dovolí nebo alespoň otcové podepíší.

Věříme, že naše společné úsilí bude odměněno snadným startem, udržením se na svahu v co nejslabším větru a vidinou bezpečného létání i přistání.

Samotné svaření předem připravených dílů nerezového sloupu na pozici a následná betonáž základu pro uchycení stožáru bylo už jen třešničkou na dortu s nepatrnou chybkou.
Otázka zní, kde soudruzi z Lidově demokratického Klášterce a firmy  Heat-cold udělali chybku?

Po vztyčování samotného stožáru při nárazech větru do 14 m/s se už dá předpokládat: dokud stožár stále stojí je letovo – platí pouze pro závěsné létání.

S diplomacii sobě vlastní Truneček Václav před letem na Krupce vyjednal od Ladislava Vavřína zapůjčení  zdarma. Obětavě se nechal onen den přelétat, tak aby si to dotyčný nerozmyslel a tím přinesl nemalou
oběť. Stožár bude nutno trochu zakrátit, aby znovu nenastala opakující situace z Černého vrchu a další kolaps sondy.

Důležité je zapojení ParaPotěru, který důkladně vyčesává trávník, bohužel i 50 metrů od možného položení křídla – hlavně že to vrčí a práší.

Bez těžké techniky by to snad ani nešlo. Nakonec bylo na řadě prořezání spodní části porostu. Částečné prořezání se zdálo zprvu snadné, ale opak byl pravdou.

 

Nezdá se to, ale je to skoro kolmé – pro Šífu však žádný problém.

Seřezání špiček části Modřínů prováděl Václav Čížek známí spíše pod přezdívkou Ladič. Na další prořez jsou také připraveni borci a letci z HS Klínovec, takže kam se hrabe Kůrovec.

 

Na pozadí pro většinu pilotů nouzová přistávací plocha na fotbalovém hřišti.

Vše je připravené na zkušební lety, při kterých se určí nejideálnější přistávací plocha a které by nejvíce slušel další větrný rukáv.
Název startovací plochy „Placák“ odsouhlasen valnou většinou. Název není dle map pro přespolní přímo dohledatelný, tak alespoň základní info.

  •  Ústecký kraj
  •  západní část okresu Chomutov
  •  obec Perštejn
  •  GPS start : 50.3791736N, 13.1218225E

Největší podíl na samotné realizaci celého projektu, včetně zabezpečení těžké techniky a zajištění téměř veškerých přilehlých luk pro možnost přistání patří již jednou zmiňovanému Radku Hladíkovi za nás veliké díky.

S pozdravem
členové Tělovýchovná jednoty Klášterec nad Ohří a ostatní příznivci létání

 

Galerie průběhu tvorby startoviště