Ultralehké kluzáky

 
LAA ČR byla pověřena Ministerstvem dopravy ČR správou ultralehkých kluzáků a ultralehkých motorových kluzáků, kterou převzala v roce 2011 od Aeroklubu ČR.
 
Rozdíl kategorie ultralehkých kluzáků od těžších kluzáků (větroňů) „klasických“ kategorií  spočívá v tom, že UL kluzáky jsou navrhovány a stavěny pro menší hmotnosti, mají menší plošné zatížení a mají předepsanou nižší pádovou rychlost VSO. Tím pak mají nižší kinetickou energii při přistání, kratší výběh a jsou tak během přistání v terénu bezpečnější. Zejména z těchto důvodů mohla být správa UL kluzáků svěřena Letecké amatérské asociaci ČR a nespadá tak pod Úřad pro civilní letectví a evropskou agenturu EASA, které mají na starost správu kluzáků „klasických“.

UL kluzáky mají ovšem svá omezení, nesmí se s nimi létat akrobacie, mají menší pronikavost a nedosahují výkonů moderních „klasických“ kluzáků. Na rozdíl od těch je však možné UL kluzáky stavět amatérsky, provádět údržbu a opravy a to vše pod dozorem inspektorů techniky LAA ČR.
Létání s UL kluzákem se téměř neliší od létání s „klasickým“ kluzákem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že vzhledem k nižší hmotnosti UL kluzák víc reaguje na turbulenci a na stoupavé i klesavé proudy a proto jej musí pilot pečlivěji řídit. Dnes UL kluzáky na plochách SLZ i na běžných letištích přibývají a piloti si je také mohou na řadě míst za poplatek půjčovat. Výcvik se provádí podle předpisu ULK 3. Školení je časově kratší než výcvik na UL letounu a je tedy i dostupnější. Výcvik provádějí instruktoři ve střediscích pilotního výcviku, většinou v současné době individuálně.
 
Pokud pak jde o dosavadní kategorii ultralehkých motorových kluzáků, tak ta je součástí kategorie UL letounů. Náš předpis UL-2, platný pro UL letouny, řeší i jejich problematiku.

ONLINE SLUŽBY - PŘIHLÁSIT

objednání a úhrady přes internet, pojištění, členství, svazové...

ŠKOLENÍ PILOTŮ

aktuálně dostupná školení, kurzy, testy pro piloty

FOTOSOUTĚŽ

foťte, soutěžte, prohlížejte si fotografie

POČASÍ

 
Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596