22.12.2020
(Aktuality) Články / Oznámení
Vojtěch Šaman
Pilotní a technický průkaz také elektronicky!


První předchůdce dnešních „chytrých telefonů“ byl světu představen už před osmadvaceti lety. Na internetu se dá dohledat, že to byl model IBM Simon, v listopadu 1992. Běžnou součástí našich životů se chytré telefony, neboli smartphony začaly stávat někdy kolem roku 2010 a už tehdy někdo z našich členů s IT profesí navrhnul, zda by nešlo mít pilotní průkaz v mobilu. A tak je tu doba, kdy už nemusíte telefonovat do rejstříku LAA, kdy už nemusíte čekat, až k vám dorazí váš pilotní průkaz fyzicky, ale můžete si jej hned stáhnout ze svého účtu na webu LAA ČR.
Já osobně si velmi vážím svého papírového pilotního průkazu - nosím ho v dokladech hned vedle Průkazu vůdce plavidla a řidičáku, a jeho vlastnictví je pro mne tak trochu i prestižní záležitostí (navíc mi nejednou moje sbírka průkazů zlepšila vyjednávací pozici s hlídkou dopravní policie). Zároveň jsem však hrdý na to, že naše asociace se možností stáhnout si pilotní průkaz do mobilu a používat ho k prokázání své kvalifikace (byť prozatím pouze na území České republiky), řadí v tomto ohledu mezi průkopnické organizace v naší zemi. Nedlouho po této inovaci jsme umožnili též stažení technického průkazu SLZ stejným způsobem.
Průkaz si takto stáhnete ve formě souboru PDF opatřeného elektronickou pečetí Rejstříku LAA ČR, která funguje podobně jako elektronický podpis a dělá tak z „obyčejného“ PDF validní dokument. Tímto způsobem jsou podepsány všechny dokumenty dostupné na vašem účtu. Pro snadnější přístup k účtu jsme upravili i uživatelské rozhraní vstupní stránky vašeho účtu, která je nyní uživatelsky přátelštější.
 
Aleš Trtil
 

Tak jako vždy, když chceme něco dělat se svými osobními záležitostmi na LAA ČR, tak začneme přihlášením do sekce on­‑line služeb. Funguje to stejně z počítače i smartphonu.

 

Výsledkem je stažení průkazu v elektronicky podepsaném formátu PDF, který si můžeme uložit na plochu ve svém telefonu. Je to obdobné, jako stažení elektronické verze členského časopisu Pilot LAA, nebo vašeho platného pojištění ze stejné stránky o něco níže. 


Jako příklad jak na to, je použita aplikace „File Manager +“, kterou používám pro správu souborů.
Pokud chcete mít v souborech trochu pořádek, tak si nejprve soubory s průkazy přesunete ze složky pro stažené soubory „Downloads“ v paměti telefonu do nějaké k tomu vytvořené části, kde máte data - např. na datové kartě. To vám buď bude stačit, neboť budete vědět, kde průkaz případně snadno najít, nebo si ještě můžete uložit odkaz na plochu.
 

Pro uložení na plochu ve File Manageru je třeba mít nastaveno, aby se v kontextovém menu objevovala volba k uložení na plochu „Add to Home Screen“. To se nastaví kliknutím na ozubené kolečko a pak „odfajfkuje“ u příslušné volby. Pak stačí přidržet prst na staženém souboru a z kontextovémo menu vybrat „Add to Home Screen“.
 
Kamil Večeřa
Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596
​​