1.9.2020
(Aktuality) Články / Oznámení
Ing. Jan Fridrich
LAA Sobě 2020 - Důstojná oslava 30. výročí založení LAA ČR
Přes nepřízeň počasí se 9.ročník sletu LAA sobě a 11.ročník sletu Nebeských andělů vydařil!Myslím, že oslavy 30.výročí založení naší Letecké amatérské asociace proběhly důstojně a všichni, kteří do Jihlavy přijeli či přiletěli toho určitě nelitovali. Přiletělo více než 80 SLZ a celkem se na místě zaregistrovalo 300 účastníků, což se vzhledem k okolnostem dá hodnotit jedině pozitivně.

Takže všem kdo se zúčastnili moc děkujeme!

Při této příležitosti vydala LAA ČR speciální publikaci, kterou obdržíte s Pilotem č.8.


V současnosti pracujeme na její webové verzi, kterou budeme průběžně doplňovat na základě vašich připomínek, protože jsme v tomto prvním vydání samozřejmě nemohli zaznamenat všechny historické události související s LAA ČR. Za vaše připomínky a náměty pro doplnění vám dopředu děkujeme.

Průběh sletu okem kamery

 

Průběh sletu jsme již tradičně zaznamenávali časosběrnou kamerou. Tak vypadala situace v 8:00 ráno


Novinkou letošního sletu bylo neobvyklé množství stánků ve vnitřním prostoru hangáru.


Vystavovaly zde následující firmy:

Paraelement, TEVESO (Rotax), Flyskin, IDE-FLY, CompoTech, a hlavní inspektor techniky ULL Petr Tax, který předváděl potahování ocasních ploch dřevěného letadla.

Nicméně počasí se po 10 hodině vylepšilo, přestalo pršet a proto jsme v 11 hodin mohli vyfotografovat společnou fotografii účastníků sletu.Vlivem technické chyby se časosběrná kamera ve 14:41 zastavila, ale z přiložené fotografie je vidět, že v té době bylo na letišti asi nejvíce letadel v jednom okamžiku - já jsem na fotografii napočítal přes 60 letadel.


Paralelně k dění na ploše proběhla ve stanu Nebeských andělů prezentace prezidenta LAA ČR ALeše Trtila k 30.výročí založení LAA ČR , které se zúčastnilo i více než 40 pozvaných "otců zakladatelů".
 Následovaly dvě přednášky.

Doc. Ing. Jakub Kraus z Ústavu letecké dopravy ČVUT přednesl přednášku na téma "U-space, Budoucnost integrace dronů a pilotovaného letectví", kterou si můžete stáhnout zde.


Doc. Jakub Kraus při přednášce.


O přednášku byl značný zájem a na toto pro nás citlivé téma rozproudila se živá debata, která určitě bude pokračovat i v budoucnosti.

Další přednáška byla od MUDr. Davida Melechovského na téma "Psychologické nehody a katastrofy v rozhodování pilota". Pan doktor byl jako obvykle výborný a jeho přednášce přihlížel nejenom plný sál ale i řada účastníků, kteří stáli venku a pozorovali přednášku otevřenými okny.

Bohužel, přednášku nemáme právo publikovat a pokud byste ji chtěli slyšet musíte navštívit některou z akcí, na kterých ji MUDr. Melechovský prezentuje.

Na vnější ploše již tradičně vystavovali v prvních dvou řadách parteři sletu z řad výrobců. Letos jich bylo šest a navíc proběhl i slet SD-1 Minisport!


Domácí výrobce Skyleader.

Stánek TL-Ultralight.

Stánek letecké školy FAIR.

Stánek Dynamic OK Edition.

Stánek českého prodejce VL-3 firmy AeroPrague.

Stánek DirectFly.

Část SD-1 Minisport, které měly v Jihlavě svůj slet - přiletělo jich 7.

Letos se vydařil i večerní program.  Hrála nám kapela "Starý klády" a hrála výborně!


O tom, že zábava byla opravdu dobrá svědčí i tato půlnoční fotografie - už dlouho nás tu o půlnoci tolik nebylo!Tímto ještě jednou děkujeme všem partnerům sletu, bez jejich přispění by to nebylo ono!

 

A to je z letošní Jihlavy na webu vše, můžete se těšit na článek v Pilotu.

Airzone.TV připravuje ze sletu reportáž na kterou vás určitě upozorníme.

Já jsem měl na fotografování málo času, proto neberte můj výběr, který si můžete prohlédnou zde jako kompletní obrazové zpravodajství.

Zajímavé fotografie P. Mrštíka z letu na slet si můžete stáhnout zde.

Na sociálních sítích určitě naleznete více fotografií.

Ještě jednou děkujeme za účast a na shledanou příští rok na 10.sletu LAA Sobě!

Za organizátory sletu  Jan Fridrich

 

 

 

 

 

 

​ ​​​

Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596
​​