17.4.2018
(Aktuality) Články / Oznámení
Ing. Jan Fridrich
LAA ČR na AERO Friedrichshafen 2018 - Aktualizace 19.4.
 
V úterý 18.4. 2018 se v 9:00 ráno otevřely brány již 26.ročníku největší evropské výstavy všeobecného letectví AERO Friedrichshafen.
LAA ČR se tradičně této výstavy účastní a i letos máme stánek v hale B3-415.
 
Pokud Vás zajíma jak výstava vypadala minulý rok, můžete se podívat na zpravodalství z loňského 25.ročníku. V zásadě se dá očekávat, že bude letošní ročník podobný.
 
V rámci možností se budu snažit přinášet informace z výstavy.
Odkaz na Fotogalerii naleznete na konci článku.
 
Nejvíce organizačních informací naleznete samozřejmě na webu výstavy.
 
Obecný přehled toho co v které hale naleznete je zde.
 
Na místě je i Miroslav Oros z Airzone.TV, který bude přenášet živé vstupy na Facebookové stránce Airzone.TV​. Protože já už tyto nové technologie moc nestíhám, dovoluji si na tento způsob informací z AERO upozornit - prý si to musíte lajknout a bude Vás to upozorňovat samo...
 

Nové Základní nařízení a OPT-OUT

Pro UL komunitu je samozřejmě jedním ze žhavých témat interpretace nového Základního nařízení a možnost tzv. OPT-OUT, která v případě, že bude rozumně zavedena i v jednotlivých členských zemí EU může řešit problém realistického užitečného zatížení SLZ (zejména ULL).
 
LAA ČR se v této oblasti dlouhodobě angažuje a úzce spolupracujeme s Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy, který nás zejména na mezinárodní scéně podporuje.
Stanovisko Mgr. Tomáše Pustiny z MD OCL k novému Základnímu nařízení si můžete přečíst  zde​.
 

Přednášky

Na AERO proběhne ve středu18.4. ve Forum, Foyer Ost​ v 9:30-10:30 panelová diskuse pod názvem "New weights in Ultralights 500 - 600 Kg​", které se jako zástupce LAA ČR zúčastním společně s Jo Konradem presidentem DULV a moderovat bude Willi Tacke z Flying Pages.

Abych trochu rozčeřil stojaté vody, připravil jsem rollup a postery, které budeme prezentovat i na stánku LAA ČR.


Další moje přednáška na téma statistiky a vývoj UL a LSA bude v sobodu 21.4. v 11:00-12:00 room Berne OST.

Samozřejmě že na AERO je spousta dalších přednášek, jejichž seznam a denní program naleznete na webu AERO​.

Stánek LAA ČR naleznete v hale B3-415 hned za expozicí FM250 Vampire, rádi vás uvidíme.

Oficiální stánek České republiky naleznete v hale B5-111.

Upozornění - silnice ze směru Lindau je od Kresbronu do Friedrichshafenu je neprůjezdná a musí to objíždět, očekávejte velká zdržení! Opačný směr je průjezdný.

Fotogalerie

17.4. - úterý, před otevřením

Den před otevřením panuje na výstavišti horečný ruch, který si vám dovoluji přiblížit následujícími fotografiemi, tak jak jsem je zachytil během rychlého "průletu" výstavou.

AERO 2018 - Before Opening

Dopoledne jsem se zúčastnil jednání GAMA EPIC což je komise pro elektrická letadla. V jejím rámci proběhly letové ukázky elektroletů, na kterých se představily i české stroje D-14 Phoenix a Skyleader JA-400 Electro poháněné českými motory ROTEX ELECTRIC a řídícími systémy od MGM COMPRO. Bohužel celá akce byla nakonec hodně zaměřená na Siemens a vlivem závady brzdy na D-14 se nakonec světová premiéra JA-400 z časových důvodů odbyla jen na zemi, což je škoda. Nicméně pokud se dostanete na výstaviště zajděte na JA-400 podívat do haly B3 a nezapomeňte zajít i do haly A7 ve které jsou elektrolety. Zde je česká účast díky  MGM COMPRO a hlavně díky další světové premiéře řešení systému ΦNIX pure flight solution​ nepřehlédnutelná.

AERO 2018 - Electric Airshow​

18.4. - středa - zahájení výstavy

Středa byla hektická, výstava byla zahájena.

Hned na úvod jsem absolvoval panelovou diskusi o 600kg OPT-OUT na hlavním fóru výstavy. Její záznam se dříve nebo později objeví na stránkách Flying Pages protože ji moderoval Willi Tacke, kterému společnost patří. Willi je velkým propagátorem elektrických letadel a je též příznivcem českého letectví.

Dále jsem absolvoval živý vstup na Airzone.TV​ což byla zajímavá zkušenost. Jak jsem říkal Mirek Oros ve svých zprávách pokrývá AERO touto novou formou a přináší zajimavé pohledy, které stojí za to sledovat.

A aby těch médií nebylo málo, navečer jsem ještě poskytl rozhovor pro Seznam.TV který by se měl vysílat 4.května - měl by vzniknout krátký dokument o české účasti na AERO 2018 - uvidíme jak to nakonec dopadne.

Mimo to jsem absolvoval mnoho zajímavých rozhovorů a tudíž jsem neměl příliš mnoho času na fotografování.

Níže jsou odkazy na to co jsem dnes stačil zdokumentovat.

Vzhledem k tomu, že v místě ubytování mám neskutečně pomalý internet je možné, že bude chvíli trvat, než fotografie protlačím na web.

AERO 2018 - Hala B1

AERO 2018 - Hala B2​

AERO 2018 - Hala B3​

AERO 2018 - Hala A7 - elektrolety​

19.4. - čtvrtek

Dopoledne jsem měl jednání se zástupci DULV a DAeC ohledně harmonizace předpisů a podmínek 600kg OPT-OUT. Na stejné téma jsem následně navázal jednáním s anglickou LAA. O výsledku budu podrobněji informovat po skončení AERO.

Vzhledem k mnoha jednáním jsem dnes příliš mnoho fotogarfíí neulovil.

AERO 2018 - Hala B4​

To je pro dnešek vše

Z Friedrichshafenu zdraví

 
Jan Fridrich
​​​​​​​
Administrátor: web@laacr.cz
Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596