20.3.2017
(Aktuality) Články / Oznámení
Ing. Jan Fridrich
Hostovací pravidla pro létání do Rakouska - Aktualizace 23.3. - přidán český překlad
Od 1.3.2017 začala v Rakousku platit dlouho očekávaná tzv. hostovací pravidla (Guest rules)​ pro PG, ZK, MZK, ULV a ULL. Přinášíme první informace, dostupný zákon je zatím publikován pouze v němčině, v rakouském AIP zatím informace chybí.  Neoficiální český překlad si můžete stáhnout zde.
LAA dlouhodobě jednala s rakouskými orgány o řešení problematiky létání se SLZ do Rakouska. V tomto okamžiku jednáme o zpřesnění informací tak, aby bylo možné podat ucelenou informaci.​

ULL, ULV a MZK

Výše zmíněný dokument v němčině s relevantními informacemi a krátkými vysvětlivkami  si můžete stáhnout zde​ (doporučuji si jej stáhnout do počítače, zobrazení českých komentářů v pdf v prohlížeči příliš nefunguje). Žluté zvýraznění znamená oblasti, které jsou pro uživatele SLZ relevantní.
Příloha na straně 4 se týká všech ULL, oranžově jsou vyznačeny problematické pasáže u kterých zjišťujeme více informací. Vzhledem k tomu, že v ČR není vyžadován hlukový certifikát, může být jeho získání pro jednotlivé letadla obtížné.
Uvidíme co zjistíme a jaká bude praxe.
Podle dokumentu musí mít pilot pilotní průkaz státu registrace SLZ, zdravotní způsobilost a zákonné pojištění.

Hostovací pravidla se nevztahují na:

1.lety za úplatu nebo propagaci
2.testovací a zkušební lety
3.lety experimentálních letadel

PG a ZK

Nejjednodušší informace je pro PG a ZK - ČR je uvedena na 17. místě v tabulce 20-ti zemí jejichž piloti mohou legálně létat v Rakousku. Znamená to že pilot PG a ZK s pilotním průkazem vydaným LAA ČR může v Rakousku legálně létat. Bohužel se to netýká letů na tandemu a letů s MPK.

Z uvedeného je zřejmé, že jde o veliký pokrok, nicméně je nutné věnovat pozornost oranžovým "detailům" protože jak známo ďábel je v detailech.
Pokud někdo z Vás zjistí jakoukoliv relevantní informaci, prosím napište mi, abych informace mohl doplnit.

Všem, kteří se chystají letos letět do zahraničí bych ještě rád připoměl publikaci MLA Flying Europe​, kde naleznete praktické informace pro jednotlivé státy.

POZOR!

Jak jsem uvedl v úvodu článku jde o první informace. Na základě některých dotazů, které jsem obdržel, bych všechny piloty chtěl upozornit na to, že i nadále musí splňovat další předpisy jako povinnost mít jazykovou způsobilost nejméně ICAO Level 4, podávat letový plán podle konkrétních požadavků daného státu atd. V každém případě je nezbytné se seznámit s příslušným AIP daného státu kam chcete letět.  Prosím přečtěte si starší článek Martina Marečka který  vyšel v Pilotu č.11/2014, který popisuje na co vše pilot letící se SLZ do zahraničí musí pamatovat. Stáhnout si jej můžete zde​.


Jan Fridrich

Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, Tel.: 242 403 270 Fax: 242 403 596
​​